Türkiye ve Dünya'daki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

Türk Dünyası Ve Türk Birliği Üzerine İlk Akademik Araştırma

Avrupa Birliği'ne alternatif olarak düşünülen Türk birliği üzerine ilk akademik araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. İşte Ünlü akademisyen Doc. Dr. Erdal Bay tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları.
Türk Dünyası Ve Türk Birliği  Üzerine İlk Akademik Araştırma
Tarih: 14 Eylül 2017 Perşembe 12:21
Güncelleme: 14 Eylül 2017 Perşembe 13:39
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
- TÜRK DÜNYASI TÜRK BİRLİĞİ İSTİYOR

Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin sertleştiği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk dünyasına yönelik gezi ve çalışmalarını artırdığı dönemde, Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Bay ekibiyle yapmış olduğu ‘Türk Dünyası Birliği Algı’ araştırmasının sonuçlarını paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, ‘ne Avrupa birliği ne Şangay beşlisi yaşasın Türk birliği’ sözleriyle üzerinde ısrarla durduğu konuyla ilgili yapılan araştırmadan çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Gazi Akademik Bakış Dergisi tarafından yayına kabul edilen bu araştırma bu konuda yapılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor. 3 yıldır Türk dünyasına ilişkin çalışmalar yaptıklarını anlatan Bay, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Türklerin, Türk Birliğine ilişkin algılarını, tutumlarını ortaya koymayı amaçladıklarını kaydetti. Bay’ın verdiği bilgilere göre, araştırma Balkanlar ve Orta Asya’daki araştırma Balkanlar ve Orta Asya’daki 232’si erkek 178 kadın toplam 415 Türk akademisyen üzerinde geçekleştirildi.KATILIMCILAR TÜRK BİRLİĞİ’NDEN YANA

Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 93’ü Türk Dünyası Birliği’nin kurulması gerektiği görüşünü savunuyor. Türk Dünyası vatandaşlığının oluşturulması gerektiğini savunanların oranı yüzde 91 olarak görülüyor. Türk dünyası vatandaşlığı ise Türk Dünyası fertlerinin ortak paydada hareket edebilmesi olarak algılanıyor. Katılımcıların yüzde 89’u da Türk dünyası ile övündüklerini belirtiyor. Övündükleri şeylerde ilk sıralarda ise tarih ve kültürel özellikler geliyor. Bilim alanındaki başarıların, güçlü ekonomi ve siyasi yapının ise daha düşük oranda olması dikkat çekiyor.

TÜRK DÜNYASI BİRLİĞİ’NİN GÜCÜ

Araştırmada, kurulacak olan Türk Dünyası Birliği’nin Avrupa Birliği ile eşit güçte olabileceği ama Çin, Rusya ve Birleşik Devletler’den daha güçlü olacağı düşünülüyor. Araştırmada katılımcılar Türk Dünyasının şu anki imajını ise az gelişmiş olarak değerlendiriyor. Araştırmanın sonucuna göre, Türk dünyası dendiğinde akla ortak olarak en çok yüzde 75 oranında ortak Türk medeniyeti geliyor. Bunu da sırayla ‘Türk Birliği ve Dil Birliği’ takip ediyor.TÜRK DÜNYASINDA BAŞARILI OLMANIN YOLU

Araştırmada, Türk dünyasının birlik ve beraberlik içerisinde başarılı olabilmesinin birinci yolu olarak ‘ortak eğitim’ politika ve uygulamaları olması gerektiği belirtiliyor. Daha sonra kültür ve dil alanında yapılacak çalışmaların başarıya katkı sağlayacağı düşünülüyor. Bay da bu konuda İsmail Gaspıralı’nın ‘Dilde, İşte ve Fikirde Birlik’ anlayışının ancak ortak eğitim yoluyla olabileceğine vurgu yapıyor. Ortak eğitim politikalarının belirlenmesi hususunda da çok dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekiyor.

EVLİLİK TERCİHİNDE TÜRKİYE İLK SIRADA

Araştırmada ilginç sonuçlar da yer alıyor. Katılımcıların eş tercih etme oranları bunun en çarpıcı örneklerinden. Genel olarak en çok Türkiye Türkleri ile (yüzde 36) evlenilmek istendiği belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre,Kazaklarla en çok Makedonya’daki Türkler, Özbekistanlılar ile Azerbaycan Türkleri, Kırgızlarla en çok Bulgaristan Türkleri ve Türkiye Türkleri, Türkiye Türkleri ile Bulgaristan Türkleri ve Kosova Türkleri, Türkmenistan ile Türkiye Türkleri evlilik tercihinde bulunuyor. Suriyelilere yönelik tepkilerin olduğu süreçte Türk dünyasından kardeşlerinin kendi ülkelerine yerleşmesine olumlu bakanların oranı ise kayıtlara yüzde 81 olarak geçiyor.
“TÜRK DÜNYASINA DAHA ÇOK YÖNELMEK GEREK”

Türkiye olarak Türk dünyasına daha çok yönelim gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Bay, “Cumhurbaşkanımızın Türk Dünyası açılımını, Devlet Bahçeli Bey’in çıkışı ve zamanlaması önemli ve anlamlıdır. Ancak Türk dünyasıyla ilişkilerde dikkatli olunmalıdır. Aynılıklar, benzerlikler ve farklılıklar doğru tespit edilmeli ve günlük stratejiler kullanılmamalı” ifadelerini kullandı.

kaynak; blokhaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
MEHMET ÇALIŞMAZ
00:01
17 Eylül 2017 Pazar
EMEĞİNİZE SAĞLIK SAYIN HOCAM TURAN HAYAL DEĞİL GERÇEK OLMALIDIR SAYGILARIMLA
193.140.136.77
Blok Haber ©2009 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1